MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Terlemek Kilo Verdirir mi? – Kompanion

Terleme kilo kaybına neden olmaz. Kilo kaybı, vücut mineralleri ve suyu dışarı attığında meydana gelir. Kilo kaybı birkaç gün içinde geri dönecektir. Kısa süredeki kilo dalgalanmalarının çoğu su ve minerallerden kaynaklanır. Aşırı terleme kilo kaybına yol açmaz.

Sıcakta terlemek daha fazla kilo verdirir mi? “Sıcakta terlemek kilo verdirir mi?” Daha fazla terlemek kilo vermenize neden olur mu? Bu, kilo vermeye çalışan insanların sıklıkla sorduğu bir sorudur. Bu makale cevapları bulmanıza yardımcı olacak.

Neden terliyoruz?

Terleme normal ve sağlıklıdır. Bezler düzgün çalıştığında terleme sağlıklıdır.

Terleme öncelikle yüksek vücut sıcaklıklarını düşürmek için kullanılır. Ter buharlaştıkça vücut ısısı doğal olarak düşer.

Egzersiz de vücut ısımızı yükselttiği için terlemeye neden olur.

Kaslar hareket halinde değilken bile terleme meydana gelebilir. Terleme, nemli ve sıcak koşullar hakim olduğunda meydana gelir. Bu, vücut ısısını düzenlemenin bir yoludur.

Terleme neden kilo vermeye yardımcı olmaz?

Terleme vücudunuzdaki mineralleri ve nemi uzaklaştırır. Bu, vücudunuzun iç sıcaklığını koruma yoludur.

Her terleme kalıcı kilo kaybına yol açmaz. Sadece ısınızı korumak için terliyorsanız (güneşte veya saunada oturmak gibi), su içtikten ve yemek yedikten sonra kaybettiğiniz tüm kiloları geri alırsınız. Ne kadar karbonhidrat tükettiğiniz, ne kadar kilo aldığınızı veya verdiğinizi etkileyebilir.

Terlemek tek başına kilo vermenize veya kalori yakmanıza yardımcı olmaz.

Egzersiz sırasında terlemek kalori yaktırır mı?

Harika bir antrenmandan sonra kırmızı yüzlü bir birey ve terden sırılsıklam olmuş bir spor kıyafeti hayal edebilirsiniz. Terlemenin her zaman daha fazla kilo vereceğiniz anlamına gelmediğini bilmek önemlidir.

Her insan kendine özgüdür. Bazı insanlar doğal olarak daha terlidir çünkü bezleri daha çok çalışır.

Yakılan kalori terleme ile doğru orantılı değildir. Daha fazla terleyen kişilerin daha az kalori yaktığını söylemek de yanlıştır.

Egzersiz yapmadan kilo verebilir misiniz?

Terlemeye gerek kalmadan kilo vermek mümkün. Kilo vermek için kalori fazlalığına sahip olmanız gerekir. Kalori fazlası yaratmak için ya kalori alımınızı azaltabilir ya da kalori yakıcı aktivitelerde bulunabilirsiniz. Bu aktivitelerin sizi terletmesine gerek yoktur.

Terleyerek ne kadar kilo vermeyi bekleyebilirsiniz?

Ürettiğiniz ter miktarı, vücudunuzdaki mineral içeriği ve ne kadar karbonhidrat tükettiğiniz ne kadar kilo vereceğinizi belirleyecektir.

Terlemenin nedenleri nelerdir ve bu konuda ne yapabilirsiniz?

Ter bezlerinizin aktivitesinden başka faktörler de ne kadar terlediğinizi etkileyebilir:

  • Vücut Büyüklüğü Soğutulacak yüzey alanı ne kadar fazlaysa, vücut büyüklüğü de o kadar fazladır.
  • Yaş: Yaşlandıkça vücut ısıya daha az toleranslı hale gelebilir. Terleme miktarı yaşla birlikte değişebilir.
  • Kas kütlesi: Kas kütlesi yağdan daha fazla ısı üretir. Aynı ağırlıktaki iki kişinin kas kütlesi farklıysa, kas kütlesi daha fazla olan kişi daha fazla terler.
  • Sağlık durumu: Hormonal değişiklikler, grip, anksiyete ve diğer sağlık koşulları gibi faktörler de terleme miktarını etkileyebilir.

Nasıl daha fazla kalori yakabilirim?

Daha fazla kalori yakmak ve kilo vermek istiyorsanız egzersizlerinizin yoğunluğunu ve sıklığını artırmanız gerekir. Ne kadar hızlı kilo verirseniz, egzersizleriniz o kadar yoğun olacaktır.

Terlemeye neden olan ancak aşırı miktarda olmayan egzersizler yine de kalori yakabilir. Yüzme, ağırlık kaldırma gibi egzersizler yaparsanız veya soğuk kış havalarında egzersiz yaparsanız terlemezsiniz. Ancak yine de kalori yakarsınız.

Sağlığın korunması için yetişkinler haftada beş gün 30 dakika egzersiz yapmalıdır. Hızlı tempolu yürüyüş, koşu, Ağırlık kaldırmak veya kendi vücut ağırlığınızı direnç olarak kullanmak egzersiz yapmak için harika bir yoldur.

Fitness KompanionVücudunuzun tüm bölümlerini çalıştıran vücut ağırlığı egzersizleri de bulabilirsiniz. Ayrıca şunları da bulabilirsiniz aralıklı oruç Kolaylıkla bir enerji açığı yaratabilirsiniz.

Sonuç olarak

Terlemek kalori yakmak veya yağ kaybetmekle aynı şey değildir. Terlemek yağ yakıcı değildir. Terlemek zindeliğinizi göstermez.

Kilo vermek için daha fazla terlemek yerine yoğunluğunuzu artırmalısınız.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

18 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

18 June 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır?…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Bazı insanlar profesyonel bir atlet olmak, vücutlarını şekillendirmek…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece spor yaparak…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş…

18 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.