MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
Kategoriler: Blog

Masa Tenisi Nasıl Oynanır? Masa Tenisi Kuralları Nelerdir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde masa tenisi çok popüler bir spordur. Oyun bir top ve raketin yanı sıra bir masa ile de oynanabilir. Bu spor İngiltere’de ortaya çıkmış ve daha sonra Amerika Birleşik Devletleri’ne yayılmıştır. Oyun selüloit bir top ve tef şeklindeki raketler kullanılarak oynanır.

Ping-pong, adını raket topa vurduğunda çıkan sesten de almıştır. Masa tenisi federasyonu veya birliği kurma girişimlerinin başarısızlıkla sonuçlanması üzerine 1920 yılında kurulan Uluslararası Masa Tenisi Federasyonu, ilk girişimin ardından kurulmuştur. Bu organizasyonda 110’dan fazla ülke federasyonu temsil edilmiştir.

Masa Tenisi Ekipmanları

Hangi masa tenisi ekipmanlarına ihtiyacımız var?

Masa Tenisi Masası

Masa genellikle açık yeşil veya yeşildir. Masa 274 cm uzunluğunda ve 152 cm genişliğindedir. Masanın yüksekliği 76 cm’dir. Masa tenisi, sporcuların rahatça rekabet edebilmeleri için her masanın en az altı metre genişliğinde ve on iki metre uzunluğunda olmasını gerektirir. Ortadaki enine ağın yüksekliği 15 ila 25 milimetre arasında olmalıdır. Bunun için kullanılan terim ağdır.

Masa Tenisi Topu

Masa tenisi topu selüloitten yapılır. Toplar beyaz veya turuncu renkte olabilir. Masa tenisi topları 40 milimetre çapında küreseldir. Masa tenisi topu 2,7 gram ağırlığındadır.

Masa Tenisi Raketi

Raketin en az yüzde 85’i ahşaptan oluşur. Genel olarak, ahşap raketler kaba bir kauçuk veya plastik kaplama ile birlikte gelir. Raketin toplarla temas eden kauçuk yüzeyi pürüzsüz, sağlam ve çıkıntılardan arındırılmış olmalıdır. Raketlerin topla temas eden kauçuk yüzeyi, yapışkan dahil kalınlığı 2 mm’yi geçmeyen süngersiz tırtıklı bir kauçukla veya yapışkan dahil kalınlığı 4 mm’yi geçmeyen iç veya dış tırtıklı bir sandviçle kaplanmalıdır.

Masa Tenisi Kuralları Nelerdir? Masa Tenisi Nedir?

Düşemez. Top düşemez. Oyun servis ile başlar ve anlaşmaya göre üç veya beş sete bölünür. Topu rakip sahaya göndermeden önce, oyuncu önce kendi sahasında topa en az bir kez vurmalıdır. Kuralları ihlal eden oyuncu rakibine bir sayı kazandırır. Her sayının ardından oyunu yeniden başlatmak için yeni bir servis atılır. Her beş sayıdan sonra servis atan oyuncu değiştirilmelidir. 21 puana sahip olan oyuncu seti kazanır. Setin sonuna doğru 20-20 eşitlik varsa, servis her puan değişir ve kazanan iki puana sahip olan oyuncu olur. Oyuncular avuç içlerini açık tutarak raketleri ile topa vurarak servis atarlar. Top sadece servis atıldığında rakip takımın sahasına sekmelidir.

Masa Tenisi Çiftler Maçı

Her tarafta iki oyuncunun olduğu “çiftler” oyunlarında sağdaki oyuncu servis atar. Servis atan oyuncu topu çapraz olarak diğer tarafa atar. Her iki partner de dönüşümlü olarak servis atar.

Masa Tenisi Terimleri

 • Ralli Topun oyunda olduğu bir süre.
 • Servis atmak için kaldırılmamış olsa bile top oyunda kalır. Servis atıldıktan sonra top, ralli sırasında sayı kazanılana veya kaybedilene kadar oyunda kalır.
 • Let’s: Sonuçsuz bir ralli
 • Nokta: Bir sayım ile bir ralli
 • Raket eli, raketi tutan eldir.
 • Serbest el: Raketi olmayan eldir. Serbest kol, elin rakete sahip olmayan kısmıdır.
 • Oyuncu raketi tutmak için elinin tamamını ya da sadece bir kısmını kullanabilir.
 • Top rakibin sahasına ulaşmadan veya sahayı terk etmeden önce rakibin giysisine veya rakibin giydiği veya taşıdığı herhangi bir nesneye temas ederse, bloklanmış sayılır.
 • Bir rallide servis atan oyuncu genellikle topa ilk vuran oyuncudur.
 • Rallide topa vuran ikinci oyuncu geri dönen oyuncudur.
 • Maç hakem tarafından kontrol edilir.
 • Bazı durumlarda, masa tenisi oynarken bir yardımcı hakem hakeme yardımcı olur.
 • Maçın başında, masa tenisi oyuncuları top dışında hiçbir şey giymezler.
 • Top, filenin oyun alanı dışında kalan kısmının üzerinden veya altından geçerse filenin altında veya üstünde kabul edilir. Masanın uzantısı, oyun alanının her iki ucuna ulaştığı sürece sürekli kabul edilir.

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

18 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

18 June 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır?…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Bazı insanlar profesyonel bir atlet olmak, vücutlarını şekillendirmek…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece spor yaparak…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş…

18 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.