MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Bazı insanlar profesyonel bir atlet olmak, vücutlarını şekillendirmek veya sağlıklı olmak için spor yapar. Ne istediğinize karar verdikten sonra bir plan geliştirmek için spor koçları, diyetisyenler, kişisel antrenörler ve spor eğitmenleri gibi uzmanlarla çalışmak en iyisidir. Daha sonra sağlık veya sakatlık sorunları hakkında endişelenmeden sporu günlük yaşamınıza dahil edebilirsiniz.

Her gün spor yapmanın ne anlamı var?

Bireylerin güvenli ve verimli bir şekilde spor yapabilmeleri için zihinsel hazırlık önemlidir. Sporu günlük rutininize entegre etmelisiniz, ancak müdahale etmeden. Kendinizi motive ve hazır hissederseniz yaptığınız spordan daha fazla verim alırsınız. Herkesin kendini iyi hissetmediği veya enerjisinin olmadığı kötü günleri vardır. Bu günlerde spora bir gün ara vermek kötü bir şey değildir. Uzmanlar dinlenmenin de egzersiz kadar önemli olduğu konusunda hemfikirdir. Kaslar öncelikle dinlendiğinizde gelişir. Spor pratiğinizde küçük ama kararlı değişiklikler yaparsanız motivasyonunuzu korumanız daha kolay olacaktır. Günlük rutininizi bozmadan küçük adımlar atarsanız spora kolayca adapte olabilirsiniz.

Her gün egzersiz yapmanın olumsuz etkileri var mı?

Düzenli egzersiz yapmaya başlamadan önce kendi vücudunuzu tanımalısınız. Belirli sağlık sorunlarının belirli sporları zorlaştırıp zorlaştırmadığını keşfedin. Spor o kadar geniş bir kavramdır ki herkes için programlar tasarlamak mümkündür. Düzenli olarak düşük yoğunluklu aktiviteler yapıyorsanız sorun yok demektir. Aşağıdaki sporlar arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Yürümek
 • Hafif koşu
 • Bisiklet
 • Yüzme
 • İp Atlama
 • Hareketli Müzikle Dans Edin
 • Aerobik fitness için egzersizler

Uzmanlar her gün ağırlık çalışması veya yoğun egzersiz yapılmamasını tavsiye etmektedir. Yoğun egzersizler fiziksel olarak stresli olabilir ve vücudu zorlayabilir. Süre de dikkate alınması gereken bir diğer faktördür. Bir spora başlarken, egzersizin türünü ve süresini göz önünde bulundurmak önemlidir. Vücudunuzun tepkilerini gözlemleyerek kendiniz hakkında bilgi edinebilirsiniz. Zamanla vücudunuz nasıl çalışması gerektiğini öğrenecektir.

Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi?

Uzmanlara göre, her gün egzersiz yaptığınızda sakatlanma riski artar. Vücudunuzun dinlenmesine izin verin. Bu süre zarfında kaslarınız büyümeye başlayacak ve vücudunuz kendini toparlayabilecektir. Günlük egzersizin kaslarınızı yok edeceğini iddia etmek doğru değildir. Tek etkisi daha yavaş bir tempo olacaktır. Sporun bir takıntı haline gelmemesi önemlidir. Spor sadece fiziksel olarak değil, aynı zamanda sağlığınız ve refahınız için de iyidir. Spor hakkında düşünürken bu yönü de göz önünde bulundurmak önemlidir.

Herhangi bir spordan önce ısınmak çok önemlidir. Herhangi bir spora başlamadan önce ısınmak önemlidir. Sakatlanmaları ve kramp gibi diğer sağlık sorunlarını önleyebilir. Hafif koşu veya yürüyüş gibi düşük yoğunluklu egzersizler ısınmanıza yardımcı olabilir. Esneme egzersizleri vücudu daha yoğun egzersizler için hazırlar. Koordinasyonu ve kondisyonu geliştiren egzersizler arasında esneme, ısınma ve güçlendirme yer alır. Egzersizden sonra esneme ve soğuma tavsiye edilir. Bu, laktik asidi kaslardan uzaklaştıracaktır. Kas ağrısını önleyebilirsiniz.

Gün içinde ne zaman egzersiz yapabilirim?

Günün herhangi bir saatinde spor yapabilirsiniz. Gününüzü yaptığınız işlere göre planlayın. Formda olduğunuzda yaptığınız spordan daha fazla fayda sağlayacaksınız. Araştırmacılar, sabah ilk iş olarak yapılan kardiyo egzersizlerinin daha fazla yağ yakmaya yardımcı olduğunu bulmuşlardır. Böylece daha fazla kalori yakarsınız. Eğer tempoya alışkın değilseniz kendinizi yormamalısınız. Yoğunluğunuzu ve hızınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. Ayrıca hangi saatte egzersiz yaptığınızdan ziyade biyolojik saatinizi göz önünde bulundurmalısınız. Kendinizi hazır hissettiğinizde egzersiz yapmak daha kolaydır. Uzmanlar egzersizden hemen önce ve hemen sonra yemek yememenizi tavsiye ediyor. Egzersizden önce veya sonraki 1-2 saat içinde büyük bir öğün yemeniz önerilmez.

Haftada kaç gün egzersiz yapmalıyım?

Bir egzersizin ne kadar sürmesi gerektiği veya ne sıklıkta yapılması gerektiği sorulduğunda farklı kişiler farklı cevaplar verebilir. Bu cevaplar egzersiz yapma nedenlerinize bağlı olarak değişebilir. Örneğin profesyonel sporcular, bir dinlenme günüyle birlikte haftada altı kez antrenman yapabilirler. Bu yoğun egzersizler bir uzman gözetiminde yapılır. Spor yaparak sağlıklı bir fiziğe sahip olmak istiyorsanız haftada üç ila dört kez egzersiz yapmanız yeterli olacaktır. Dinlenmenizi aksatmamanız veya spor günlerini arka arkaya yapmamanız önemlidir. Düzenli sporun birçok faydası vardır.

 • Sağlıklı uyku düzeni
 • Uyku kalitenizi artırın
 • Bağırsakların sağlığını ve zindeliğini destekler
 • Uzun vadeli sağlık ve uzun ömür üzerinde olumlu etki
 • Zihinsel esenliğin desteklenmesi
 • Düzenli kardiyak egzersiz
 • Hareket enerjisi artar
 • Stres Azaltma
 • Esneklik vücudunuz için önemlidir

Evinizde haftada kaç kez egzersiz yapabilirsiniz?

Uzmanlara göre, sağlıklı bir kilo kaybı için düzenli egzersiz şarttır. Haftada 3-4 gün egzersiz yapılmasını öneriyorlar. Egzersiz süresi, çaba düzeyinize göre değişebilir. Kilo vermenin birincil amacı yağ yakmaktır. Bir egzersiz planı oluşturmanız gerekecektir. Şınav veya mekik gibi herhangi bir ekipman gerektirmeyen egzersizler yaparak evde çalışabilirsiniz. Ağırlık, koşu bandı veya Pilates aleti kullanmayı düşünün.

Ana Sayfaya Dönmek İçin Buraya Tıklayın
Değerli hazineyi boşa harcıyorduk! Doktorlar Olmadan Yemek
Özdağ’ın destek açıklamasının ardından AK Parti’den ilk yorum!
Ümit Özdağ’dan açıklama: ‘Onu İçişleri Bakanı olarak göndereceğim

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

18 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

18 June 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır?…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece spor yaparak…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş…

18 June 2023

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar yüksek düzeyde tehlike içerir. Bu faaliyetler yüksek hız ve irtifalarla ilişkilidir. Ayrıca yoğun…

17 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.