MARKABONUSGİRİS
5000TL
5000TL
5000TL
3000TL
5050TL
4000TL
1500TL
4000TL
5000TL
2000TL
6500TL
8000TL
3000TL
5000TL
Kategoriler: Blog

Ekstrem Spor Nedir? | Ekstrem Tatil ‣ Faydaları

Ekstrem sporlar yüksek düzeyde tehlike içerir. Bu faaliyetler yüksek hız ve irtifalarla ilişkilidir. Ayrıca yoğun eğitim, özel ekipman ve yüksek düzeyde konsantrasyon gerektirirler.

Ekstrem Sporların Tanımı ve Kökeni

Ekstrem sporların net bir tanımı yoktur ve açıkça izlenebilir değildirler. Ancak 1990’larda popülerlikleri artmıştır. “Ekstrem sporlar” terimi çok çeşitli aktiviteleri tanımlamak için kullanılsa da, tam olarak neyin ekstrem bir aktivite olduğu hala tartışmalıdır. Ekstrem sporların çoğunluğu belirli ortak özelliklere sahiptir.

Ekstrem sporlar sadece gençleri hedef almasa da, çoğunluğu daha genç bir kitleyi çekme eğilimindedir. Ekstrem sporlar nadiren okul yetkilileri tarafından onaylanır. Ekstrem sporlar geleneksel sporlara göre daha fazla yalnızlık gerektirir. Ekstrem sporları öğrenen sporculara genellikle koçluk yapılır. Medya tarafından sınıflandırılan ekstrem sporlar, daha öngörülemez oldukları ve daha fazla değişkene sahip oldukları için geleneksel sporlardan farklıdır.

Ekstrem sporlar tahmin edilemediği için nadirdir.

Ekstrem aktiviteler genellikle doğal değişkenler içerir. Rüzgar, arazi, dağlar ve su çevresel değişkenlerdir. Bu doğal olaylar tahmin edilemez ve bu nedenle bir etkinliğin veya faaliyetin sonucunu etkileyebilir.

Ekstrem sporların faydaları

Pek çok insanın böyle bir soruyu araştırması pek olası değildir. Bu bizim için önemli bir soru.

Ekstrem sporlar giderek daha popüler hale gelmektedir. Yamaç paraşütü, dağ bisikleti, snowboard ve kar kayağı her yıl artan sayıda insanı çeken faaliyetlerden bazılarıdır. Basketbol ve diğer geleneksel yan aktiviteler de azalmaktadır. Ekstrem sporlar ve adrenalin patlaması yaşama arzusu bunun nedenleri arasındadır.

Ekstrem sporların birçok faydası vardır.

1. Stres toleransı: Artan tolerans

Ekstrem sporlar fiziksel ve zihinsel sınırlarınızı test edecektir. Bu da cesaretinizin kırılmasına ve potansiyel olarak tehlikeli hatalar yapmanıza neden olabilir. Uçaktan atlamak beyninizin kimyasını değiştirir. Stresli durumlarda daha sakin kalmanıza ve daha fazla odaklanmanıza yardımcı olacaktır. Ekstrem sporlar tüm hayatınızı ele geçirebilir.

2. Kaygı yönetimi becerilerini nasıl geliştirebilirsiniz?

Korku sizi zayıflatır. Ekstrem spor meraklıları korkuyu olumlu bir deneyime dönüştürebilir. Çoğu insan yeni bir şey denemekten korkar. Örneğin, bir uçaktan atlamak ya da ilk kez bungee jumping yapmak gibi. Bunları güvenli bir şekilde yapar ve diğer uca ulaşırsanız, korkunuz azalacaktır. Meditasyon ve diğer başa çıkma yöntemleri korkunuzu azaltmak için kullanılabilir.

3. Farklı kasları çalıştırın

Hepimiz kaslarımızı güçlendirmek için günlük egzersizler yaparız. Her zaman yaptığınızdan farklı bir şey yaparken kaslarınız ağrıyabilir. Kaslarınızı yeni bir harekete zorlamış veya farklı bir kas üzerinde çalışmış olabilirsiniz. Bu rahatsız edici olsa da, sizin için iyidir. Yeni kaslar geliştirmeye başlayacaksınız ve bu da genel sağlığınızı iyileştirecek.

4. Güçlü bir alçakgönüllülük duygusu geliştirin

İş hayatında veya yaşamda öne geçmeye çalışmak genellikle pervasızlık olarak kabul edilir. Alçakgönüllülük çok önemlidir. Daha insancıl olmamıza yardımcı olur ve olumsuz yargıları önler. Ölümlü ve kusurlu olduğunuzu kabul etmek ekstrem sporlar için bir gerekliliktir. Hayatta kalmak ve güvenlik ekipmanlarını doğru kullanmak için ölümlülüğün farkında olmalısınız. Ayrıca, eğitmeninize dikkat etmeye istekli olmalısınız. 2009’da yapılan bir çalışmada, bu faktörlerin hepsi daha fazla alçakgönüllülükle ilişkilendirilmiştir.

5. Özgüveninizi nasıl artırırsınız?

Ekstrem sporlar fiziksel olarak zorlayıcı olabilir. Bir dağa tırmanmak kolay değildir. Bu zorluklar paradan daha fazlasını sunar. Araştırmalar, ekstrem sporların daha yüksek özsaygı ile ilişkili olduğunu göstermiştir. Bu kadar zor bir görevi tamamladığınız için kendinizle gurur duymalısınız. Özgüveninizin artması hayatınız üzerinde olumlu bir etki yaratabilir. Egzersizi fiziksel olarak tamamlayabilen herkes bundan faydalanabilir.

6. Yüksek kalori yakmak

Ekstrem sporlar sağlığınızı iyileştirmek için harika bir yoldur. Ekstrem sporlar ayrıca normal egzersiz rutininizden daha eğlenceli olabilir. Kaykay, saatte 500 kalori yakmanın en iyi yollarından biridir. Kaykay yapmak kalori yakmanıza yardımcı olur.

7. Bakiyeniz artacak

Birçok ekstrem spor, iyi bir denge duygusuna sahip olanlar için faydalıdır. Vücudunuzda dengesizlik sorunları varsa veya doğal olarak sakarsanız ekstrem sporlardan uzak durmak en iyisidir. Düz, düz bir yüzeyde kaykay yaparak vücudunuz daha dengeli hale gelecektir. Bu süreç bisiklete binmeyi öğrenmeye benzer. Birkaç kez tökezleyebilirsiniz, ancak zamanla denge gereksinimlerine uyum sağlayacaksınız.

9. Sosyal etkileşim sunun

İnsanlar doğaları gereği sosyal varlıklardır. Benim gibi içe dönük insanların bile duygusal olarak uyum sağlamak için sosyalleşmeye ihtiyacı vardır. Sosyalleşme bilişsel işlevler için çok önemlidir. Ekstrem sporlar yüksek puan alır çünkü genellikle başkalarını içerirler. Arkadaşlarınızla kaykay yapmanız veya bir uçaktan atlamanız daha olasıdır. Sosyalleşmek bağınızı güçlendirmenize yardımcı olacak ve bundan en iyi şekilde yararlanacaksınız.

Ekstrem doğa sporları nedir?

Öncelikle, ekstrem sporları profesyonellerle test etmek en iyisidir. Adrenalininizi yükseltecek bir dizi macera aktivitesi arasından seçim yapabilirsiniz!

Bizi Facebook ‘ta takip edin

Ayrıca Oku:

Tarafından yayınlandı
APHEX

Yakın zamanda paylaşılanlar

Aletli Pilatesin Faydaları Nelerdir? Ne İşe Yarar?

Aletli pilatesin faydaları insan vücudu için özellikle güçlüdür. Aletli Pilates, Reformer Pilates olarak da bilinir.…

18 June 2023

Sporcu Öğünleri Nedir? Örnek Sporcu Öğün Önerileri

Sporcuların ne yediklerine dikkat etmeleri gerekir. Sporcuların çok fazla sağlıklı karbonhidrat ve protein tüketmesi gerekir.…

18 June 2023

Vücut Geliştirmeye Kaç Yaşında Başlamalısınız?

Vücut geliştirmeye başlamak için en iyi yaş kaçtır? Vücut geliştirmeye başlamak için ideal yaş kaçtır?…

18 June 2023

Her gün egzersiz yapıyor musunuz? Her gün egzersiz yapmak kasları eritir mi, her gün egzersiz yapmak zararlı mıdır?

Spora yeni başlayan kişilerin beklentilerini tanımlamaları önemlidir. Bazı insanlar profesyonel bir atlet olmak, vücutlarını şekillendirmek…

18 June 2023

Proteinli ve Sağlıklı Bir Sporcu Kahvaltısı Nasıl Olmalıdır?

Sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin bir arada olması gerektiğini muhtemelen zaten biliyorsunuzdur. Sadece spor yaparak…

18 June 2023

Kişisel Eğitim Nedir? Nasıl Yapılır? Kişiye Özel Spor Koçluğu ile Hedefinize Ulaşın

10 Mayıs 2023 Kişiye Özel Spor Koçluğu Kişisel Eğitim, spor eğitmenlerinin her birey için özelleştirilmiş…

18 June 2023

Bu site çerezleri kullanmaktadır.